Pages

Monday, May 25, 2015

Hogy jön az IO.js a képbe

Hamarosan ez a kérdés teljesen érdektelen lesz, de azért érdemes "megemlékezni" az eseményekről.

2014 december elején néhanyan a Node csapatából megelégelve a fejlesztési és kiadási ütemet, egy fork-ot hoztak létre io.js néven a node forráskódjából. (Ez persze sok mindenkit meglepett, de az előbb említett programozók már többször jelezték nemtetszésüket.)

Az io csapata bevezette az ún. Nyitott Kormányzást (Open Governance) ami nagyjából annyit jelent, hogy egy Technikai Bizottság (Technical Committee) felel a fejlesztés folyamatáért és a kiadott verziókért.

2015 Májusában azonban nagy meglepetésre (engem legalábbis meglepett, hogy ilyen hamar) az io Technikai Bizottsága úgy döntött, hogy össze/vissza-csatlakozik a Node-hoz (a Node Foundation alatt) ami követni fogja a io által használt Nyitott Kormányzás ötletét. Juhéjj!

Friday, May 22, 2015

Mi az az NPM

Az npm azaz Node Package Manager - vagy Node Csomag Kezelő - node programok telepítésére és karbantartására használható. A rendszerben jelenleg több mint 150.000 csomag van és naponta több mint 60 milliót installálnak programozók. Ma már az npm a node szerves része, úgyhogy nem kell külön installálni.

Csomagok Helyi (local) Installálása


Egy csomagot a helyi mappába a nagyon egyszerű npm install <csomag_neve> paranccsal lehet installálni.

Például: npm install lodash.

A parancs lefuttatása után a node létrehoz (ha még nincs) egy node_modules mappát és ha kilistázzuk a tartalmát ls node_modules akkor láthatjuk, hogy megjelent a lodash könyvtár.


Csomagok Globális (global) Installálása


Egy csomagot kétféle képpen lehet installálni, az egyik a már fentebb említett helyi telepítés, a másik pedig a globális. Globálisan olyan csomagokat szokás telepíteni amiket többnyire terminálból akarunk futtatni (pl: grunt, jshint stb). Maga a parancs nagyon hasonló az előzőhöz:
npm install -g jshint

További részleteket az npm oldalán olvashattok itt: https://docs.npmjs.com/getting-started/what-is-npm

Wednesday, May 20, 2015

Első poszt

háló,

Azért inditom ezt a blogot mert úgy látom, hogy még nincsen nagyon magyar nyelvű dokumentáció a NodeJS-hez, aztán majd meglátjuk hogy alakul...

A Node-ról így dióhéjban annyit érdemes tudni, hogy egy szerver oldalon futtatható Javascript-ről van szó, ami a Google Chrome V8-as runtime motorjára épül.